Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

To ustanowione w 1995 roku przez UNESCO doroczne święto ma na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. Z tej okazji postanowiliśmy napisać kilka słów o księgozbiorze specjalistycznej biblioteki w Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Głogowie, który liczy ponad dziesięć tysięcy publikacji z zakresu archeologii, historii, muzeologii, konserwacji zabytków, historii sztuki oraz regionalizmu.

Niezwykle cenną część zbioru bibliotecznego stanowią książki, które wcześniej znajdowały się w bibliotece klasztoru Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela, czyli Ojców Redemptorystów w Głogowie. W 2011 roku książki zostały przekazane do biblioteki głogowskiego muzeum. Kolekcja pochodząca z okresu od XVIII do pierwszej połowy XX wieku składa się z książek do studiów teologii i filozofii - zawierających teksty i komentarze biblijne oraz kompendia doktryny chrześcijańskiej. Nie brakuje też dzieł popularnych, romansów historycznych oraz publikacji fachowych miedzy innymi z zakresu medycyny.

Na kartach książek znaleźć można autografy, podpisy, dedykacje wprost identyfikujące je z Głogowem oraz przykłady pieczęci wskazujące na właścicieli bądź biblioteki, z których dane pozycje pochodziły. Książki przetrwały zniszczenie miasta, pożary, szabrowników i stanowią cenne świadectwa minionych pokoleń.

Część kolekcji została zaprezentowana w 2017 roku w Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Głogowie na wystawie zatytułowanej „Librarium z dawnego Głogowa...”.

W tym dniu życzymy Wam wielu literackich odkryć, a w niedalekiej przyszłości zapraszamy do korzystania ze zbiorów biblioteki MAH.

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:2020-04-23 11:05przez:
Opublikowano:2020-04-23 00:00przez: Maciej Iżycki
Podmiot udostępniający: Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Głogowie
Odwiedziny:1411

Rejestr zmian

  • Brak wpisów.