Jesteś tutaj: Start / Edukacja / Przedszkola

Przedszkola

 • Drukuj zawartość bieżącej strony
 • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Nasza oferta jest adresowana i dostosowana do różnych grup wiekowych: do przedszkolaków, dzieci i młodzieży szkolnej, studentów i ma na celu uzupełnienie oraz wzbogacenie programów nauczania. Wiedza przekazywana jest w oparciu o eksponaty muzealne, materiały źródłowe i prezentacje multimedialne, często wzbogacona zajęciami warsztatowymi.

Lekcja trwa od 30 do 90 minut, a liczebność grupy biorącej w niej udział nie powinna przekraczać 30 osób. Udział w lekcjach jest odpłatny, z wyjątkiem zajęć z muzealnictwa, i wynosi 2,00 zł od ucznia; dla opiekunów grup wstęp bezpłatny.

Opłata za lekcję połączoną ze zwiedzaniem wystaw w Zamku Książąt Głogowskich wynosi 3,00zł od osoby; dla opiekunów grup wstęp bezpłatny. Zwiedzanie Muzeum Archeologiczno-Historycznego: 2,50 zł za bilet ulgowy.

Na terenie Muzeum grupę oprowadza przewodnik muzealny. Opłata za przewodnika: 10,00 zł od grupy.

Lekcje odbywają się od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 14:00 i wymagają rezerwacji, której należy dokonać z tygodniowym wyprzedzeniem pod numerem telefonu: (76) 834-10-81, wew. 43 - Pracownia Edukacji.

Należy przybyć punktualnie na umówioną wizytę. W przypadku rezygnacji z zajęć prosimy informację 1-2 dni przed ustalonym terminem.

Opiekunowie mają obowiązek pozostawać z grupą przez cały czas pobytu w Muzeum i biorą odpowiedzialność za uczniów podczas zajęć.

Istnieje możliwość realizacji zajęć muzealnych na inny wybrany temat na specjalne zlecenie placówki szkolnej, po wcześniejszym omówieniu warunków. 

Przedszkola dzieci 5–6 letnie

 1. Wizyta w muzeum

Jaką nazwę (i dlaczego taką) ma głogowskie Muzeum, po co powstało, czym się zajmuje oraz gdzie się znajduje. Co w muzeum wolno, a czego nie, czyli jakie są podstawowe zasady zachowania obowiązujące w muzeum.
Co kryją w sobie pojęcia takie jak: przewodnik, opiekun ekspozycji, gablota, magazyn, kopia – oryginał, zabytek – eksponat, ekspozycja – wystawa, wystawa stała oraz czasowa.
Prowadzi Agnieszka Filipczak, Magdalena Świderska. 

 1. Kto pracuje w Muzeum?

Czym zajmują się muzealnicy, czyli co w muzeum robi historyk, archeolog, numizmatyk, etnolog, konserwator, inwentaryzator, historyk sztuki, plastyk, przewodnik, opiekun ekspozycji.
Prowadzi Agnieszka Filipczak, Magdalena Świderska. 

 1. Legendy głogowskie

Dawne, tajemnicze opowieści: legenda, mit, bajka, baśń – czym się różnią. Warsztaty plastyczne.
Prowadzi Magdalena Świderska. 

 1. Moje miasto Głogów.

Skąd pochodzi nazwa miasta; jakie są symbole, dzięki którym można miasto rozpoznać (herb, flaga, hejnał); które budowle są dla miasta ważne i najbardziej charakterystyczne.
Prowadzi Renata Matysiak. 

 1. Rycerz ci opowie...

Co to jest rycerskość, honor, odwaga. Jak zostać dobrym rycerzem; jak przebiegało szkolenie i pasowanie na rycerza, jego ubiór i uzbrojenie. Warsztaty – wykonanie własnego rycerza.
Prowadzi Agnieszka Filipczak. 

 1. Czy przy ulicy Młyńskiej stoją młyny, a na Placu Solnym rozsypana jest sól?

Powstanie i rozwój średniowiecznego miasta na przykładzie Głogowa. Rola placu rynkowego i ratusza oraz cechów rzemieślniczych. Codzienne życie mieszczan: dieta, higiena, obyczaje, religia.
Prowadzi Agnieszka Górska. 

 1. Transport na ziemi, wodzie i w powietrzu

Jak dawniej podróżowano i jak zmieniały się środki transportu na przestrzeni lat. Zajęcia połączone z zabawą sylabową.
Prowadzi Agnieszka Filipczak. 

 1. Maska karnawałowa

Jak dawniej bawiono się w karnawale, czyli maski, stroje, tańce, bale. Warsztaty – wykonanie własnej maski karnawałowej.
Prowadzi Ewelina Wyrwas. 

 1. Na tropie sekretnego życia książek

Jak pisali ludzie, gdy nie istniał znany nam alfabet. Jak wyglądała książka w czasach średniowiecznych. Zwiedzanie Biblioteki muzealnej i wysłuchanie jednej z legend głogowskich.
Prowadzi Agnieszka Grasza.

Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty 

Muzeum Archeologiczno-Historyczne
67-200 Głogów, ul. Brama Brzostowska 1
Tel. (76)8341081, fax (76)8333038

e-mail:muzeum@muzeum.glogow.pl

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2015-05-19
Data publikacji:2015-05-19
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:
Liczba odwiedzin:9215