Jesteś tutaj: Start / Zbiory / Numizmatyczne

Numizmatyczne

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Zbiory Pracowni Numizmatycznej liczą prawie 31000 obiektów, pochodzących m.in. z sześciu skarbów, które są przypadkowymi znaleziskami lub zostały odkryte w trakcie badań archeologicznych. W zbiorach znajdują się też monety pozyskane drogą darów, zakupów i depozytów policyjnych. Na szczególną uwagę zasługują numizmaty składające się na dwa skarby:

- skarb monet średniowiecznych z XII i XIII wieku odkryty w 1987 r. na terenie ogródków działkowych w Głogowie. Zawiera on ponad 20000 monet całych i fragmentów, siedem srebrnych sztabek i jedną grudkę srebra. Większość numizmatów pochodzi z drugiej połowy XII w. Najstarsze zaś pojedyncze monety wybite zostały pod koniec XI wieku. Interesujący jest fakt, że odnotowano wśród nich nieznane dotąd typy monet. Wśród numizmatów pochodzących z Polski dominują monety księcia śląskiego Bolesława I Wysokiego i księcia raciborsko-opolskiego Mieszka I Plątonogiego.

- skarb nowożytny z XVI i XVII w. odnaleziony w 2004 roku na Starym Mieście w Głogowie, liczący  5596 monet, w tym m.in. polskie dukaty Zygmunta III Wazy i Władysława IV. Był on prawdopodobnie gromadzony od kilku pokoleń, być może przez ludzi trudniących się handlem. Pochodzi z czasów zwanych w numizmatyce okresem złotowo-talarowym. Najstarszymi monetami w skarbie są ałtuny tureckie Sulejmana Wspaniałego z lat 20-tych XVI w. Najmłodsze to monety z końca lat 50-tych XVII w.

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2015-05-25
Data publikacji:2015-05-25
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:
Liczba odwiedzin:10712