Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Szkoły średnie

Nasza oferta jest adresowana i dostosowana do różnych grup wiekowych: do przedszkolaków, dzieci i młodzieży szkolnej, studentów i ma na celu uzupełnienie oraz wzbogacenie programów nauczania. Wiedza przekazywana jest w oparciu o eksponaty muzealne, materiały źródłowe i prezentacje multimedialne, często wzbogacona zajęciami warsztatowymi.

Lekcja trwa od 30 do 90 minut, a liczebność grupy biorącej w niej udział nie powinna przekraczać 30 osób. Udział w lekcjach jest odpłatny, z wyjątkiem zajęć z muzealnictwa, i wynosi 4,00 zł od ucznia; dla opiekunów grup wstęp bezpłatny.

Opłata za lekcję połączoną ze zwiedzaniem wystaw w Zamku Książąt Głogowskich wynosi 8,00zł od osoby; dla opiekunów grup wstęp bezpłatny. Zwiedzanie Muzeum Archeologiczno-Historycznego: 5,00 zł za bilet ulgowy.

Na terenie Muzeum grupę oprowadza przewodnik muzealny. Opłata za przewodnika: 20,00 zł od grupy.

Lekcje odbywają się od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 14:00 i wymagają rezerwacji, której należy dokonać z tygodniowym wyprzedzeniem pod numerem telefonu: (76) 834-10-81, wew. 43 - Pracownia Edukacji.

Należy przybyć punktualnie na umówioną wizytę. W przypadku rezygnacji z zajęć prosimy informację 1-2 dni przed ustalonym terminem.

Opiekunowie mają obowiązek pozostawać z grupą przez cały czas pobytu w Muzeum i biorą odpowiedzialność za uczniów podczas zajęć.

Istnieje możliwość realizacji zajęć muzealnych na inny wybrany temat na specjalne zlecenie placówki szkolnej, po wcześniejszym omówieniu warunków. 

SZKOŁY ŚREDNIE

muzealnictwo

 1. Muzeum – jego rola i znaczenie. Specyfika pracy muzealnej. Rola i zadania muzeum oraz sposoby pozyskiwania, przechowywania, eksponowania i konserwacji zbiorów. Prowadzi A. Filipczak lub M. Świderska.

historia

 1. Dzieje zamku głogowskiego. Historia zamku oraz jego właścicieli od czasów powstania w XIII w. do dziś. Zajęcia ilustrowane dawnymi widokami budowli. Prowadzi J. Dymytryszyn.

 2. Głogów – miasto nad Odrą. O roli Odry w życiu Głogowa i jego mieszkańców na przestrzeni wieków, ukazanej poprzez wybrane zagadnienia. Prowadzi M. Świderska.

 3. Gmina żydowska w Głogowie. Omówienie historii gminy żydowskiej funkcjonującej od końca XIII do XX wieku. Prowadzi R. Matysiak.

 4. Skąd jesteśmy? Nowi Dolnoślązacy 1945. „Wymiana” ludności na Dolnym Śląsku po II wojnie światowej; struktura etniczna i kulturowa. Prowadzi A. Wawryszewicz.

 5. Głogów 1945. Zajęcia na wystawie stałej „Głogowianie 1945”. Termin: od środy do piątku. Prowadzi J. Dymytryszyn lub R. Matysiak.

 6. Fotografia nie zawsze była cyfrowa. Fotograficzny portret w dawnym stylu. Prezentacja historii fotografii od camera obscura po fotografię cyfrową. Przedstawienie dawnych technik fotograficznych. Warsztat fotografa portrecisty w drugiej połowie XIX w. i fotografie przez niego wykonywane (na przykładzie XIX-wiecznych carte de visite i cabinet portrait ze zbiorów MAH). Wprowadzenie i wyjaśnienie takich pojęć jak: negatyw, pozytyw, odbitka fotograficzna, obiektyw, przysłona, czas naświetlania. Prowadzi M. Iżycki.

 7. Od runa po suknię, czyli jak powstawały ubrania. Zapoznanie z przedmiotami służącymi do przędzenia i tkactwa, zmieniającymi się na przestrzeni wieków – od surowego runa, przez czesankę, przędzenie na wrzecionie, kołowrotku po opis rodzajów warsztatów tkackich i zachodzących w nich zmian. Zaprezentowane zostaną sposoby tkania na bardku i tabliczkach, przykłady tkanin. Poznanie pojęć takich jak: osnowa, wątek, przędza itp. Warsztaty: stworzenie małej tkaniny- zakładki. Czas trwania zajęć 1,5 godziny. Prowadzi P. Lemańska.

 8. Fotografia – sztuka czy dokument? Rola fotografii od jej zarania do czasów współczesnych. Fotografia jako dzieło sztuki i dokument. Fotografia w Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Głogowie. Prowadzi M. Iżycki.

 9. Metafory ukryte w bierkach. Szachy i ich historia. Szachy to od wieków jedna z najpopularniejszych gier. Ostatnimi czasy za sprawą znanego serialu zyskują na popularności, zdobywając nowych wielbicieli. Podczas zajęć uczestnicy poznają ich pochodzenie, historię, znaczenie i wiele ciekawostek związanych z tą królewską grą. Prowadzi P. Lemańska.

numizmatyka

 1. Skarb z Głogowa i mennictwo średniowieczne. Historia skarbu głogowskiego, odkrytego w 1987 roku, na tle mennictwa średniowiecznego. Prowadzi K. Książek

archeologia

 1. Największe odkrycia archeologiczne. Prezentacja największych odkryć archeologicznych w skali świata, Polski i Głogowa oraz ich znaczenia naukowego i artystycznego dla ludzkości. Prowadzi M. Świderska.

 2. Walka o ogień. Rzecz o „udomowieniu” przez człowieka ognia oraz o ogromnej roli ognia w postępie cywilizacyjnym i wszechstronnym rozwoju społeczeństw pradziejowych na podstawie wieloletnich badań i odkryć archeologicznych. Prowadzi M. Świderska.

sztuka

 1. Sztuka dawna, sztuka współczesna. Lekcje na wybranych wystawach czasowych. Prowadzi M. Iżycki lub E. Stolarska, lub E. Wyrwas.

 2. Analiza dzieła sztuki. Przegląd dzieł prezentujących różne epoki, kierunki i style w sztuce światowej. Prowadzi E. Stolarska.

 3. Madonna głogowska Łukasza Cranacha i „Święty Hieronim pokutujący” na tle malarstwa europejskiego XVI wieku. Prowadzi E. Stolarska.

etnologia

 1. Polskie Boże Narodzenie wczoraj i dziś. Tradycje okresu Adwentu i Świąt Bożego Narodzenia. Termin: grudzień 2023 r. Prowadzi A. Wawryszewicz.

konserwacja muzealna

 1. Obraz z przedstawieniem św. Hieronima pod lupą konserwatora. Wykład popularno-naukowy o konserwacji dzieł sztuki na przykładzie obrazu „Św. Hieronim pokutujący”. Prowadzi W. Korycka.

Muzeum Archeologiczno-Historyczne
67-200 Głogów, ul. Brama Brzostowska 1
Tel. (76)8341081, fax (76)8333038

e-mail:muzeum@muzeum.glogow.pl

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:2015-05-19 13:42przez:
Opublikowano:2015-05-19 14:38przez:
Podmiot udostępniający: Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Głogowie
Odwiedziny:11709

Rejestr zmian

 • Brak wpisów.