Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Szkoła podstawowa

Nasza oferta jest adresowana i dostosowana do różnych grup wiekowych: do przedszkolaków, dzieci i młodzieży szkolnej, studentów i ma na celu uzupełnienie oraz wzbogacenie programów nauczania. Wiedza przekazywana jest w oparciu o eksponaty muzealne, materiały źródłowe i prezentacje multimedialne, często wzbogacona zajęciami warsztatowymi.

Lekcja trwa od 30 do 90 minut, a liczebność grupy biorącej w niej udział nie powinna przekraczać 30 osób. Udział w lekcjach jest odpłatny, z wyjątkiem zajęć z muzealnictwa, i wynosi 4,00 zł od ucznia; dla opiekunów grup wstęp bezpłatny.

Opłata za lekcję połączoną ze zwiedzaniem wystaw w Zamku Książąt Głogowskich wynosi 8,00zł od osoby; dla opiekunów grup wstęp bezpłatny. Zwiedzanie Muzeum Archeologiczno-Historycznego: 5,00 zł za bilet ulgowy.

Na terenie Muzeum grupę oprowadza przewodnik muzealny. Opłata za przewodnika: 20,00 zł od grupy.

Lekcje odbywają się od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 14:00 i wymagają rezerwacji, której należy dokonać z tygodniowym wyprzedzeniem pod numerem telefonu: (76) 834-10-81, wew. 43 - Pracownia Edukacji.

Należy przybyć punktualnie na umówioną wizytę. W przypadku rezygnacji z zajęć prosimy informację 1-2 dni przed ustalonym terminem.

Opiekunowie mają obowiązek pozostawać z grupą przez cały czas pobytu w Muzeum i biorą odpowiedzialność za uczniów podczas zajęć.

Istnieje możliwość realizacji zajęć muzealnych na inny wybrany temat na specjalne zlecenie placówki szkolnej, po wcześniejszym omówieniu warunków. 

SZKOŁY PODSTAWOWE

 muzealnictwo

 1. 1. Muzeum od środka. Zapoznane dzieci ze specyfiką pracy muzealnej. Prowadzi A. Filipczak lub M. Świderska.

 2. Muzeum – jego rola i znaczenie. Specyfika pracy muzealnej, rola i zadania muzeum; rodzaje i sposoby pozyskiwania, przechowywania, eksponowania i konserwacji zbiorów. Prowadzi A. Filipczak lub M. Świderska.

historia

 1. Dzieje zamku głogowskiego. Historia zamku oraz jego właścicieli od czasów powstania w XIII wieku do dziś. Zajęcia ilustrowane dawnymi widokami zamku. Prowadzi J. Dymytryszyn.

 2. Wieża zamkowa i jej tajemnice. Dzieje głogowskiej wieży zamkowej oraz historia uwięzienia rajców miejskich w 1488 roku. Jak wyglądały więzienia średniowieczne: lochy, twierdze, klatki, ziemianki. Prowadzi A. Filipczak.

 3. Dzieje Głogowa w epizodach. Przybliżenie najważniejszych wydarzeń w historii miasta, od okresu grodowego po współczesność. Prowadzi R. Matysiak.

 4. Zabytki, pomniki i atrakcje Głogowa. Najciekawsze zabytki miasta i historie z nimi związane, pomniki powojennego Głogowa oraz miejsca warte poznania. Zajęcia dla uczniów klas 4-8. Prowadzi R. Matysiak.

 5. Obrona Głogowa w 1109 roku. Przedstawienie jednego z najważniejszych wydarzeń w historii miasta oraz roli Głogowa w państwie pierwszych Piastów. Lekcja na wystawie. Termin: od środy do piątku. Prowadzi M. Świderska.

 6. Głogów – miasto nad Odrą. O roli Odry w życiu Głogowa i jego mieszkańców na przestrzeni wieków, ukazanej poprzez wybrane zagadnienia. Prowadzi M. Świderska.

 7. Fotografia nie zawsze była cyfrowa. Fotograficzny portret w dawnym stylu. Prezentacja historii fotografii od camera obscura po fotografię cyfrową. Przedstawienie dawnych technik fotograficznych. Warsztat fotografa portrecisty w drugiej połowie XIX w. i fotografie przez niego wykonywane (na przykładzie XIX-wiecznych carte de visite i cabinet portrait ze zbiorów MAH). Wprowadzenie i wyjaśnienie takich pojęć jak: negatyw, pozytyw, odbitka fotograficzna, obiektyw, przysłona, czas naświetlania. Zajęcia dla uczniów klas 4-8.
  Prowadzi M. Iżycki.

 8. Czy przy ulicy Młyńskiej stoją młyny, a na Placu Solnym rozsypana jest sól? Przedstawienie procesu lokacji oraz funkcjonowania średniowiecznego miasta na przykładzie Głogowa. Rola placu rynkowego i ratusza, a także funkcje cechów rzemieślniczych oraz inne aspekty życia średniowiecznego: dieta, higiena, obyczaje, życie religijne. Zajęcia dla uczniów klas 1-6. Prowadzi A. Górska.

 9. Od runa po suknię, czyli jak powstawały ubrania. Zapoznanie z przedmiotami służącymi do przędzenia i tkactwa, zmieniającymi się na przestrzeni wieków – od surowego runa, przez czesankę, przędzenie na wrzecionie, kołowrotku po opis rodzajów warsztatów tkackich i zachodzących w nich zmian. Zaprezentowane zostaną sposoby tkania na bardku i tabliczkach, przykłady tkanin. Poznanie pojęć takich jak: osnowa, wątek, przędza itp. Warsztaty: stworzenie małej tkaniny- zakładki. Czas trwania zajęć 1,5 godziny.
  Prowadzi P. Lemańska

 10. Fotografia – sztuka czy dokument? Rola fotografii od jej zarania do czasów współczesnych. Zbiory fotograficzne głogowskiego Muzeum. Zajęcia dla uczniów klas 7-8. Prowadzi M. Iżycki

 11. Transport na ziemi, wodzie i w powietrzu. Zajęcia pokazują jak ewoluował transport. Jak dawniej podróżowano i jak zmieniały się środki transportu na przestrzeni lat. Zajęcia dla uczniów klas 1-4, połączone z zabawą sylabową.
  Prowadzi A. Filipczak.

 12. Z Glogau do Głogowa – rok 1945. Zagmatwane losy Polaków i Niemców w 1945 roku. Zajęcia na wystawie „Głogowianie 1945”. Termin: od środy do piątku. Prowadzi R. Matysiak

 13. Na książęcym stole. Uczniowie dowiedzą się co jadała warstwa bogata i warstwa biedna, jakie potrawy królowały na stole, a także poznają hierarchię społeczną, która wpływała na miejsce zajmowane przy stole królewskim. Zajęcia dla uczniów klas 1-4, połączone z warsztatami.
  Prowadzi D. Kuźniak-Machaj

 14. Od tabliczki glinianej do e-booka, czyli niezwykła historia książki. Zajęcia dotyczą historii książki od czasów prehistorycznych i malowideł naskalnych do e-booków. Uczniowie dowiedzą się jak powstał zwój papirusowy, z czego wytwarzano pergamin, kim był skryba. Zajęcia zakończą się prezentacją ciekawych zbiorów Biblioteki muzealnej. Zajęcia dla uczniów klas 1-3.
  Prowadzi A. Grasza

 15. Portret – ważna sprawa. W jaki sposób i dlaczego malowano kiedyś portrety? Jakie kryją w sobie tajemnice? Oglądając różne rodzaje portretów uczniowie poznają m.in. insygnia władzy królewskiej, symbolikę kolorów i znaków, ciekawe elementy strojów. Następnie wcielą się w rolę detektywów próbujących odgadnąć kim są sportretowani, a także malarzy i stworzą własne dzieła. Zajęcia dla uczniów klas 1-6. 
  Prowadzi A. Górska.

numizmatyka

 1. Skarb z Głogowa i mennictwo średniowieczne. Historia skarbu głogowskiego, odkrytego w 1987 roku, na tle mennictwa średniowiecznego. Prowadzi K. Książek.

archeologia

 1. Z archeologią za pan brat. Przedstawienie pracy archeologa oraz największych odkryć archeologicznych na świecie i w Głogowie. Prowadzi M. Świderska.

 2. Walka o ogień. Rzecz o „udomowieniu” przez człowieka ognia oraz o ogromnej roli ognia w postępie cywilizacyjnym i wszechstronnym rozwoju społeczeństw pradziejowych (na podstawie wieloletnich badań i odkryć archeologicznych). Zajęcia dla uczniów klas 6-8. Prowadzi M. Świderska.

 3. Skarby ziemi głogowskiej i tajniki pracy archeologa. Podczas zajęć dzieci dowiedzą się czym jest archeologia, zaprezentowany zostanie warsztat pracy archeologa poprzez eksplorację zabytków, a także sporządzenie dokumentacji. Zajęcia dla uczniów klas 1-6 w Ośrodku Archeologiczno-Numizmatycznym. Prowadzi N. Bartczak, J. Szajt.

sztuka

 1. Zapomniana sztuka kaligrafii. Przedstawienie sztuki starannego oraz estetycznego pisania, która kształtuje charakter i cierpliwość. Warsztaty plastyczne: tworzenie inicjału i nauka starannego pisania. Prowadzi E. Wyrwas.

 2. Maska karnawałowa. Omówienie tradycji związanych z okresem karnawału oraz wykonanie własnej maski karnawałowej. Zajęcia dla uczniów klas 1-3. Termin: 6.01- 21.02.2023 r. Prowadzi E. Wyrwas.

etnologia

 1. Polskie Boże Narodzenie wczoraj i dziś. Tradycje okresu Adwentu i Świąt Bożego Narodzenia. Zajęcia połączone z warsztatami plastycznymi. Termin: grudzień 2023 r. Prowadzi A. Wawryszewicz.

 2. Wycinanka ludowa. Dawna i współczesna sztuka ludowa oraz sposoby dawnego zdobienia domostwa. Zajęcia plastyczne dla uczniów klas 4-6. Prowadzi A. Wawryszewicz.

Muzeum Archeologiczno-Historyczne
67-200 Głogów, ul. Brama Brzostowska 1
Tel. (76)8341081, fax (76)8333038

e-mail:muzeum@muzeum.glogow.pl

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:2015-05-19 13:41przez:
Opublikowano:2015-05-19 14:38przez:
Podmiot udostępniający: Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Głogowie
Odwiedziny:13132

Rejestr zmian

 • Brak wpisów.