O kulturowym tyglu nad Odrą

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
31 sierpnia 2021

„Z biegiem rzeki – Dzieje Żydów nad Odrą” – taki tytuł nosi wystawa, którą już od 4 września będzie można oglądać w Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Głogowie. Ekspozycja przygotowana została przez Niemieckie Forum Kultury Europy Środkowej i Wschodniej.

Od wieków nad Odrą stykały i mieszały się różne nacje. To właśnie na nadodrzańskim pograniczu kultura Żydów niemieckich spotykała się z kulturą Żydów polskich. Tej różnorodności zaczęła niestety zagrażać rosnąca od końca XIX wieku fala nacjonalizmu oraz antysemityzmu. Ostatecznie zniszczona została ona przez niemiecki nacjonalizm.

Wystawa zrealizowana przez Niemieckie Forum Kultury Środkowej i Wschodniej przy współpracy między innymi z takimi instytucjami i organizacjami jak: Polska Akademia Nauk, Uniwersytet Wrocławski, Centrum Studiów Europejsko-Żydowskich im. Mosesa Mendelssohna, Fundacja Pomnik Pomordowanych Żydów Europy, czy też Fundacja Bente Kahan, poświęcona jest wybranym aspektom historii Żydów po obu stronach Odry. W swym założeniu skłaniać ma do refleksji i dialogu pomiędzy dawnymi i obecnymi mieszkańcami regionu, a także do odkrywania polsko-niemiecko-żydowskiego dziedzictwa kulturowego nadodrzańskiego pogranicza.

Tę niezwykle ciekawą wystawę będzie można oglądać w głogowskim muzeum do 7 listopada. Zapraszamy.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2021-08-31
Data publikacji:2021-08-31
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Maciej Iżycki
Liczba odwiedzin:811