Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Przedsionek Raju 2020 (w sieci, ale nie tylko)

Z powodów pandemii wakacyjny cykl „Przedsionek Raju”, który popularyzuje muzykę dawną w małych miejscowościach w tym roku się nie odbył. Jednak powraca jesienią w zupełnie innej formule, która nie rezygnuje jednak z najważniejszego elementu filozofii projektu, a więc ambitnej i jednocześnie możliwie przyjaznej słuchaczom i widzom prezentacji muzyki, z którą często spotykają się po raz pierwszy.

Od roku 2012 w okresie wakacyjnym w małych miejscowościach Ziemi Lubuskiej, a częściowo także Wielkopolski i Dolnego Śląska odbywał się cykl koncertowy „Przedsionek Raju”. Powstał jako wprowadzenie do festiwalu „Muzyka w Raju”, ale już od swojej drugiej edycji uzyskał samodzielność organizacyjną i szybko wypracował oryginalną formułę, która w ciągu kolejnych latach uczyniła z cyklu jedno z najpopularniejszych letnich wydarzeń muzycznych w regionie.

W ramach cyklu odbyło się ponad 200 koncertów, w których wzięli udział zarówno światowej sławy wykonawcy muzyki dawnej, jak i młodzi muzycy dopiero rozpoczynający swoje życie zawodowe. W czasie koncertów niektórzy z artystów przygotowywali materiał na swoje nowe płyty, które wydane zostały między innymi przez znane wytwórnie płytowe: Arcana, BIS Records czy Dacapo.

Przedsionek Raju współpracował także z innymi projektami koncertowymi i festiwalowymi, takimi jak Poznań Baroque, Brzmienie Dawnego Poznania czy Po Prostu Filharmonia (Filharmonia Narodowa), a ostatnio także Filharmonia bez Filharmonii.

Wśród partnerów cyklu znalazło się kilkadziesiąt lokalnych samorządów, instytucji kultury, organizacji społecznych i parafii, które aktywnie włączały się w organizację wchodzących w skład cyklu wydarzeń koncertowych. Patronat radiowy nad cyklem sprawowało od początku Radio Zachód, które dokonało również nagrań wybranych koncertów.

Przygotowane na ten rok projekty zawierały większe formy orkiestrowe, m.in. koncerty C.Ph. E. Bacha, J.S. Bacha i G.Ph. Telemanna. Ze znanych wszystkim powodów koncerty nie mogły się odbyć w planowanym terminie, a ze względów technicznych nie można ich było przenieść na okres powakacyjny.

Organizator cyklu, Fundacja Muzyki Dawnej „Canor”, postanowiła sięgnąć do swoich archiwów filmowych i przygotować 9 godzinnych filmów prezentujących różne aspekty muzyki dawnej w formie, która nawiązuje do popularnej formuły tradycyjnych koncertów, które odbywają się w ramach Przedsionka Raju. W tym celu wykorzystane zostały nagrania zrealizowane w większości przez muzyków, którzy występowali w przeszłości w ramach cyklu, a także muzyków, których udział planowany w kolejnych latach. Wykorzystano także nagrania, które ilustrują monograficzne tematy poszczególnych filmów, a które zarejestrowane zostały w ramach różnych projektów Fundacji.

Filmy będzie można obejrzeć w Internecie, za pośrednictwem strony internetowej cyklu, www.przedsionekraju.pl, a także za pośrednictwem kanału Youtube oraz profilu na Facebooku. Filmy będą prezentowane również na projekcjach z udziałem publiczności, których ostateczny kalendarz uzależniony będzie od sytuacji epidemicznej. Znajdzie się on na stronie internetowej cyklu i będzie na bieżąco aktualizowany. Szczegółowe informacje na temat zasad udziału w projekcjach będzie można znaleźć na stronach partnerów cyklu.

Projekt będzie trwał przez cały październik i listopad.

Organizator: Fundacja Muzyki Dawnej „Canor”
Mecenat: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Partner Główny: Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:2020-09-29 10:32przez:
Opublikowano:2020-09-29 00:00przez: Maciej Iżycki
Podmiot udostępniający: Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Głogowie
Odwiedziny:2792

Rejestr zmian

  • Brak wpisów.