Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

O szlacheckich rodach w MAH

W Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Głogowie otwarta została nowa wystawa. Ekspozycja poświęcona jest kulturowemu dziedzictwu szlachty ziemi głogowskiej i jest efektem prac prowadzonych w 2022 i 2023 roku, które miały na celu udokumentowanie na fotografiach dziedzictwa materialnego, jakie pozostawiły po sobie szlacheckie rody zamieszkujące niegdyś okoliczne dwory i pałace.

Na kilkunastu planszach przedstawiono historię oraz stan obecny siedemnastu dawnych siedzib szlacheckich z miejscowości: Bądzów, Białołęka, Borek, Brzeg Głogowski, Czerna, Dankowice, Droglowice, Glinica, Jerzmanowa, Kamiona, Kotla, Leszkowice, Łagoszów Mały, Maniów, Mileszyn, Szczepów i Żukowice. Na wystawie można obejrzeć także zabytki ze zbiorów Muzeum Miedzi w Legnicy, Muzeum Miejskiego w Nowej Soli oraz Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Głogowie.

Zarówno wernisaż, jak i sama wystawa „Dziedzictwo kulturowe szlachty ziemi głogowskiej” cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Inicjatorzy przedsięwzięcia, czyli Paulina Lemańska i Karol Seidel opowiedzieli o idei, jaka przyświecała realizowanemu przez nich przedsięwzięciu. Profesor dr hab. Jarosław Kuczer opowiedział natomiast o szlachcie ziemi głogowskiej na przestrzeni wieków.

Wernisaż zbiegł się w czasie z Międzynarodowym Dniem Muzeów. Życzenia z tej okazji złożył muzealnikom prezydent Rafael Rokaszewicz. Wystawa „Dziedzictwo kulturowe szlachty ziemi głogowskiej” jest częścią przedsięwzięcia grantowego „Muzeum na wyciągniecie ręki”, realizowanego w ramach projektu „Kultura bez barier”. Jego celem jest umożliwienie uczestniczenia w wydarzeniach kulturalnych, proponowanych przez Muzeum szerszej grupie odbiorców, w tym osobom ze szczególnymi potrzebami. Ekspozycja przygotowana została zgodnie z zasadami dostępności. Wszystkie wystąpienia podczas otwarcia wystawy tłumaczone były na Polski Język Migowy.

Zarejestrowany wernisaż można obejrzeć na stronie: https://youtube.com/live/JF2cE1LlTNM?feature=share 

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:2023-05-21 21:15przez:
Opublikowano:2023-05-21 12:49przez: Maciej Iżycki
Podmiot udostępniający: Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Głogowie
Odwiedziny:632

Rejestr zmian

  • Brak wpisów.