Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Głogowianie 1945

Wystawa przybliża jeden z najbardziej dramatycznych okresów w historii miasta - proces wymiany narodowej i etnicznej tuż po II wojnie światowej. Poruszona została problematyka związana z opuszczaniem przez niemieckich autochtonów rodzinnych stron i oswajaniem miasta przez przybywających do Głogowa Polaków.

Zabytki prezentowane na wystawie pochodzą ze zbiorów Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Głogowie, prywatnych kolekcjonerów, Glogauer Heimatbund e.V. w Hanowerze oraz zbiorów Muzeum Śląskiego w Goerlitz.

Ekspozycja została podzielona na trzy części. Pierwsza z nich prezentuje życie codzienne ludności niemieckiej przed wybuchem wojny, falę ucieczek przed zbliżającym się frontem, druga część ukazuje miasto podczas dwumiesięcznego okresu oblężenia, trzecia zaś przybliża Głogów po objęciu władzy przez komendanturę Armii Czerwonej oraz przyjazdy pierwszych osadników polskich. Wystawę Głogowianie 1945 wsparło finansowo Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Dlaczego warto:

Na wystawie możesz posłuchać wspomnień przedwojennych mieszkańców Głogowa oraz zobaczyć film ukazujący Śląsk i ziemię głogowską w pierwszych miesiącach po wojnie.

 

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:2015-10-12 14:08przez:
Opublikowano:2016-02-15 11:43przez: Maciej Iżycki
Podmiot udostępniający: Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Głogowie
Odwiedziny:9590

Rejestr zmian

  • Brak wpisów.