Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Szlacheckie rody ziemi głogowskiej w MAH

"Dziedzictwo kulturowe szlachty ziemi głogowskiej" – taki tytuł nosi najnowsza wystawa w głogowskim Muzeum Archeologiczno-Historycznym. Jej otwarcie odbędzie się w czwartek, 18 maja. Wernisaż rozpocznie się o godzinie 17.00.

Ekspozycja jest efektem prac prowadzonych w 2022 i 2023 roku, które miały na celu udokumentowanie na fotografiach dziedzictwa materialnego, jakie pozostawiły po sobie szlacheckie rody zamieszkujące niegdyś okoliczne dwory i pałace.

Na kilkunastu planszach przedstawiono historię oraz stan obecny siedemnastu dawnych siedzib szlacheckich z miejscowości: Bądzów, Białołęka, Borek, Brzeg Głogowski, Czerna, Dankowice, Droglowice, Glinica, Jerzmanowa, Kamiona, Kotla, Leszkowice, Łagoszów Mały, Maniów, Mileszyn, Szczepów i Żukowice.

Na wystawie będzie można obejrzeć także zabytki ze zbiorów Muzeum Miedzi w Legnicy, Muzeum Miejskiego w Nowej Soli oraz Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Głogowie. Ekspozycja wzbogacona została o audiowycieczkę w języku polskim oraz dostostosowana dla osób ze szczególnymi potrzebami poprzez: audiowycieczkę z audiodeskrypcją, informacje o wystawie w ETR oraz zapewnienie doświadczeń sensorycznych (zapachy ogrodu, plany dotykowe, kopie i modele).

Wystawa „Dziedzictwo kulturowe szlachty ziemi głogowskiej” jest częścią przedsięwzięcia grantowego „Muzeum na wyciągniecie ręki”, realizowanego w ramach projektu „Kultura bez barier”. Celem przedsięwzięcia jest umożliwienie uczestniczenia w wydarzeniach kulturalnych, proponowanych przez Muzeum szerszej grupie odbiorców, w tym osobom ze szczególnymi potrzebami.

Wystawie towarzyszy katalog, dostępny również w wersji dźwiękowej pod linkiem: https://muzeum.glogow.pl/a,1051,wersja-dzwiekowa-katalogu-dziedzictwo-kulturowe-szlachty-ziemi-glogowskiej Zawiera on także elementy audiodeskrypcji.

Ważne informacje o muzeum, dostępności oraz wskazówki dojazdu znajdziesz pod adresem: https://muzeum.glogow.pl/p,162,informacje-o-muzeum-tekst-latwy-do-czytania-etr-oraz-film-w-jezyku-migowym 

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:2023-05-17 11:09przez:
Opublikowano:2023-05-17 12:50przez: Maciej Iżycki
Podmiot udostępniający: Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Głogowie
Odwiedziny:831

Rejestr zmian

  • Brak wpisów.