Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

O miedzi w MAH

Najnowsza wystawa w głogowskim muzeum jest już otwarta. Nosi ona tytuł „Z(a) miedzią”. Na ekspozycję składają się obiekty wykonane z miedzi i jej stopów, powstałe w ciągu blisko trzech i pół tysiąca lat.

Skąd pochodziła miedź, która wykorzystywana była w rodzimych warsztatach? Którzy rzemieślnicy potrzebowali jej do produkcji swych wyrobów? Jakie przedmioty wykonywano z miedzi, brązu czy też spiżu na przestrzeni wieków? Wystawa, która otwarta została w czwartek, jest próbą odpowiedzi na te pytania. Powstała przy współpracy z Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku oraz Muzeum Miedzi w Legnicy.

– Z radością przyjąłem propozycję współpracy i organizację wspólnej wystawy, której głównym motywem byłaby miedź i jej transport, wysuniętą przed przeszło dwoma laty przez dr. Roberta Domżala, dyrektora Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Efektem końcowym pracy muzealników głogowskich i gdańskich, wspartych również przez koleżanki i kolegów z Muzeum Miedzi, jest wystawa, którą Państwu prezentujemy – mówił podczas wernisażu dr Waldemar Hass, dyrektor Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Głogowie.

Na ekspozycję składa się kilkaset obiektów wykonanych z miedzi i jej stopów. Prezentowane eksponaty, pochodzące z różnych okresów i kultur, ukazują bogactwo i znaczenie miedzi w życiu ludzi na przestrzeni wieków. Ukazane zostały szlaki, jakimi miedź trafiała do Polski, zanim odkryte zostały jej złoża w pobliżu Lubina, Polkowic i Głogowa, co miało miejsce 66 lat temu, 23 marca 1957 r. Wernisaż wpisał się więc w obchody tej rocznicy.

Wystawę „Z(a) miedzią” będzie można oglądać w Muzeum Archeologiczno-Historycznym do końca sierpnia 2023 r.

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:2023-03-24 13:13przez:
Opublikowano:2023-03-24 14:29przez: Maciej Iżycki
Podmiot udostępniający: Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Głogowie
Odwiedziny:1772

Rejestr zmian

  • Brak wpisów.