Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Pokonferencyjne wydawnictwo

W 2019 roku dwoje pracowników Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Głogowie – Marzena Grochowska-Jasnos i Krystian Książek – uczestniczyło w cyklicznej, międzynarodowej IV konferencji numizmatycznej "Numismatica Centroeuropaea". Podczas konferencji wygłosili referaty na następujące tematy: „Monety krzemnickie ze skarbów w Przemkowie (2002) i Głogowie (2004)” i „Zapomniany XVII-wieczny skarb monet z Kwielic na Dolnym Śląsku”.

Organizatorami konferencji były Muzeum Monet i Medali w Krzemnicy, Słowackie Muzeum Narodowe - Muzeum Historyczne w Bratysławie, Mennica w Krzemnicy oraz Miasto Krzemnica. Wydarzenie odbyło się w siedzibie tamtejszego Gminnego Ośrodka Kultury. W konferencji wzięło udział 83 numizmatyków i historyków z ośmiu krajów: Słowacji, Czech, Polski, Węgier, Austrii, Rumunii, Rosji i Ukrainy.

Głównym tematem konferencji była kwestia wojny i pokoju w historii pieniądza. Obejmował on takie tematy, jak wpływ wojen na systemy monetarne i ikonografię pieniądza, rola pieniądza w konfliktach zbrojnych, konflikty i ich odzwierciedlenie w znaleziskach monet oraz pieniądz jako łup wojenny. Ponadto wygłoszono wykłady na tematy z różnych dziedzin badań numizmatycznych.

Po kilku latach ukazała się publikacja artykułów pokonferencyjnych, wydana w ramach krzemnickiego czasopisma muzealnego – "Museion Zborník Kremnického Múzea, Ročník 2 Kremnica 2023". Publikacja jest dostępna w bibliotece muzealnej. Poniżej znajduje się spis treści cytowanej publikacji oraz lista uczestników i zdjęcia z konferencji. Zdjęcia dostępne są również na stronie Muzeum Monet i Medali pod linkiem: https://www.muzeumkremnica.sk/fotogalerie/medzinarodna-numizmaticka-konferencia-numismatica-centroeuropaea-iv-kremnica/

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:2024-06-18 07:30przez:
Opublikowano:2024-06-18 07:31przez: Maciej Iżycki
Podmiot udostępniający: Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Głogowie
Odwiedziny:1244

Rejestr zmian

  • Brak wpisów.