Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Głogowie

Szkoła podstawowa

 

Nasza oferta jest adresowana i dostosowana do różnych grup wiekowych: do przedszkolaków, dzieci i młodzieży szkolnej, studentów i ma na celu uzupełnienie oraz wzbogacenie programów nauczania. Wiedza przekazywana jest w oparciu o eksponaty muzealne, materiały źródłowe i prezentacje multimedialne, często wzbogacona zajęciami warsztatowymi.

Lekcja trwa od 30 do 90 minut, a liczebność grupy biorącej w niej udział nie powinna przekraczać 30 osób. Udział w lekcjach jest odpłatny, z wyjątkiem zajęć z muzealnictwa, i wynosi 4,00 zł od ucznia; dla opiekunów grup wstęp bezpłatny.

Opłata za lekcję połączoną ze zwiedzaniem wystaw w Zamku Książąt Głogowskich wynosi 8,00zł od osoby; dla opiekunów grup wstęp bezpłatny. Zwiedzanie Muzeum Archeologiczno-Historycznego: 5,00 zł za bilet ulgowy.

Na terenie Muzeum grupę oprowadza przewodnik muzealny. Opłata za przewodnika: 20,00 zł od grupy.

Lekcje odbywają się od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 14:00 i wymagają rezerwacji, której należy dokonać z tygodniowym wyprzedzeniem pod numerem telefonu: (76) 834-10-81, wew. 43 - Pracownia Edukacji.

Należy przybyć punktualnie na umówioną wizytę. W przypadku rezygnacji z zajęć prosimy informację 1-2 dni przed ustalonym terminem.

Opiekunowie mają obowiązek pozostawać z grupą przez cały czas pobytu w Muzeum i biorą odpowiedzialność za uczniów podczas zajęć.

Istnieje możliwość realizacji zajęć muzealnych na inny wybrany temat na specjalne zlecenie placówki szkolnej, po wcześniejszym omówieniu warunków. 

SZKOŁY PODSTAWOWE

 muzealnictwo

 1. 1. Muzeum od środka. Zapoznane dzieci ze specyfiką pracy muzealnej. Prowadzi A. Filipczak lub M. Świderska.

 2. Muzeum – jego rola i znaczenie. Specyfika pracy muzealnej, rola i zadania muzeum; rodzaje i sposoby pozyskiwania, przechowywania, eksponowania i konserwacji zbiorów. Prowadzi A. Filipczak lub M. Świderska.

historia

 1. Dzieje zamku głogowskiego. Historia zamku oraz jego właścicieli od czasów powstania w XIII wieku do dziś. Zajęcia ilustrowane dawnymi widokami zamku. Prowadzi J. Dymytryszyn.

 2. Wieża zamkowa i jej tajemnice. Dzieje głogowskiej wieży zamkowej oraz historia uwięzienia rajców miejskich w 1488 roku. Jak wyglądały więzienia średniowieczne: lochy, twierdze, klatki, ziemianki. Prowadzi A. Filipczak.

 3. Dzieje Głogowa w epizodach. Przybliżenie najważniejszych wydarzeń w historii miasta, od okresu grodowego po współczesność. Prowadzi R. Matysiak.

 4. Zabytki, pomniki i atrakcje Głogowa. Najciekawsze zabytki miasta i historie z nimi związane, pomniki powojennego Głogowa oraz miejsca warte poznania. Zajęcia dla uczniów klas 4-8. Prowadzi R. Matysiak.

 5. Obrona Głogowa w 1109 roku. Przedstawienie jednego z najważniejszych wydarzeń w historii miasta oraz roli Głogowa w państwie pierwszych Piastów. Lekcja na wystawie. Termin: od środy do piątku. Prowadzi M. Świderska.

 6. Głogów – miasto nad Odrą. O roli Odry w życiu Głogowa i jego mieszkańców na przestrzeni wieków, ukazanej poprzez wybrane zagadnienia. Prowadzi M. Świderska.

 7. Fotografia nie zawsze była cyfrowa. Fotograficzny portret w dawnym stylu. Prezentacja historii fotografii od camera obscura po fotografię cyfrową. Zajęcia dla uczniów klas 4-8. Prowadzi M. Iżycki.

 8. Czy przy ulicy Młyńskiej stoją młyny, a na Placu Solnym rozsypana jest sól? Przedstawienie procesu lokacji oraz funkcjonowania średniowiecznego miasta na przykładzie Głogowa. Rola placu rynkowego i ratusza, a także funkcje cechów rzemieślniczych oraz inne aspekty życia średniowiecznego: dieta, higiena, obyczaje, życie religijne. Zajęcia dla uczniów klas 1-6. Prowadzi A. Górska.

 9. Od runa po suknię, czyli jak powstawały ubrania. Co to jest: runo, czesanka, osnowa, wątek, przędza. Jak przędzie się na wrzecionie i kołowrotku. Warsztaty tkackie i ich rodzaje. Prezentacja tkania na bardku i tabliczkach, przykłady tkanin. Warsztaty: stworzenie małej tkaniny – zakładki. Zajęcia półtoragodzinne. Prowadzi P. Lemańska

 10. Fotografia – sztuka czy dokument? Rola fotografii od jej zarania do czasów współczesnych. Zbiory fotograficzne głogowskiego Muzeum. Zajęcia dla uczniów klas 7-8. Prowadzi M. Iżycki

 11. Transport na ziemi, wodzie i w powietrzu. Jak dawniej podróżowano i jak zmieniały się środki transportu na przestrzeni lat. Zajęcia dla uczniów klas 1-4, połączone z zabawą sylabową. Prowadzi A. Filipczak.

 12. Z Glogau do Głogowa – rok 1945. Zagmatwane losy Polaków i Niemców w 1945 roku. Zajęcia na wystawie „Głogowianie 1945”. Termin: od środy do piątku. Prowadzi R. Matysiak

 13. Na książęcym stole. Co jadali książęta głogowscy na co dzień i od święta. Kto zasiadał do stołu z książęcą parą, a kto musiał jeść w kuchni. Zajęcia dla uczniów klas 1-4, połączone z warsztatami. Prowadzi D. Kuźniak-Machaj

 14. Od tabliczki glinianej do e-booka, czyli niezwykła historia książki. Rylec i tabliczka gliniana, papirus i pędzelek, pergamin i pióro – tym posługiwał się skryba. Prezentacja najciekawszych zbiorów Biblioteki muzealnej. Zajęcia dla uczniów klas 1-3. Prowadzi A. Grasza

 15. Portret – ważna sprawa. W jaki sposób i dlaczego malowano kiedyś portrety? Jakie kryją w sobie tajemnice? Symbolika kolorów i znaków, insygnia władzy, ciekawe elementy strojów. Detektywistyczne zagadki - kim są sportretowani? Malowanie portretu. Zajęcia półtoragodzinne dla uczniów klas 1-6. Prowadzi A. Górska.

numizmatyka

 1. Skarb z Głogowa i mennictwo średniowieczne. Historia jednego z największych europejskich skarbów srebrnych monet odkrytego w 1987 roku. Prowadzi K. Książek.

archeologia

 1. Z archeologią za pan brat. Przedstawienie pracy archeologa oraz największych odkryć archeologicznych na świecie i w Głogowie. Prowadzi M. Świderska.

 2. Walka o ogień. Rzecz o „udomowieniu” ognia przez człowieka i jego ogromnej roli w rozwoju społeczeństw pradziejowych. Zajęcia dla uczniów klas 6-8. Prowadzi M. Świderska.

 3. Tajniki pracy archeologa. Czym jest archeologia. Warsztat pracy archeologa. Poszukiwanie zabytków. Sporządzenie dokumentacji. Zajęcia dla uczniów klas 1-6 w Ośrodku Archeologiczno-Numizmatycznym na ulicy Portowej 1c. Prowadzi N. Bartczak, J. Szajt.

sztuka

 1. Zapomniana sztuka kaligrafii. Sztuka starannego oraz estetycznego pisania, która kształtuje charakter i cierpliwość. Warsztaty plastyczne. Zajęcia dla uczniów klas 4-6. Prowadzi E. Wyrwas.

etnologia

 1. Polska Wielkanoc wczoraj i dziś. Prezentacja polskich i regionalnych zwyczajów okresu Wielkiego Postu i Wielkanocy. Lekcja prowadzona okresowo przez czas Wielkiego Postu do przerwy świątecznej. Prowadzi A. Wawryszewicz.

 2. Wycinanka ludowa. Dawna i współczesna sztuka ludowa oraz sposoby dawnego zdobienia domostwa. Zajęcia plastyczne dla uczniów klas 4-6. Prowadzi A. Wawryszewicz.

 3. Marzanna i gaik. Poznanie zwyczajów pożegnania zimy i powitania wiosny. Zajęcia dla uczniów klas 1-3 połączone z działaniami plastycznymi. Prowadzi A. Wawryszewicz

Muzeum Archeologiczno-Historyczne
67-200 Głogów, ul. Brama Brzostowska 1
Tel. (76)8341081, fax (76)8333038

e-mail:muzeum@muzeum.glogow.pl

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2015-05-19
Data publikacji:2015-05-19
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:
Liczba odwiedzin:12395