Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Głogowie

Zbiory sztuki

Początki kolekcji sztuki współczesnej w głogowskim muzeum łączą się z organizowanymi od 1976 roku plenerami plastycznymi „Człowiek kształtuje i chroni środowisko". Miały one zbliżyć środowisko twórców do problemów rozwijającego się przemysłu, ożywić kulturalnie miasto i zwrócić uwagę przedsiębiorstw na problemy ekologii. Materialnym efektem tych działań były obrazy, które artyści ofiarowywali zaangażowanym w organizację plenerów instytucjom, w tym Muzeum Archeologiczno-Historycznemu w Głogowie, które w latach 1976-1998 otrzymało niemal 200 prac malarskich i graficznych.

Sztuka współczesna jest stałym elementem działań wystawienniczych muzeum. Dzięki organizowanym ekspozycjom prezentowana jest twórczości artystów zarówno lokalnych, jak i z terenu całego kraju, a dzięki ich darowiznom (oraz dokonywanym zakupom) kolekcja wzbogaciła się w ciągu ostatnich lat o wiele obrazów, grafik, fotografii i rzeźb.

W zbiorach znajdują się dzieła:

Zbiory są niezwykle różnorodne. Prezentują rozmaite szkoły, tendencje, kierunki. Obejmują wszystkie typy przedstawień (abstrakcja, martwa natura, pejzaż, portret, scena rodzajowa etc.), techniki (olej, tempera, akwarela, grafika warsztatowa, fotografia, collage, rzeźba, szkło artystyczne etc.), jak i inne środki ekspresji artystycznej.

 

 

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2015-05-25
Data publikacji:2015-05-25
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:
Liczba odwiedzin:10151