Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Cranach i inni we Wrocławiu

„Moda na Cranacha” – taki tytuł nosi wystawa otwarta w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Wśród prezentowanych dzieł znajdują się nie tylko te namalowane przez Lucasa Cranacha starszego i jego synów, ale także prace mistrzów, którzy inspirowali się twórczością Cranachów. Głogowskim akcentem wystawy jest św. Hieronim Pokutujący, który przed wojną był ozdobą kolegiaty.

Wystawa otwarta w Muzeum Narodowym we Wrocławiu zorganizowana została z okazji 500 – lecia Reformacji. Kluczem do zaprezentowania malarstwa doby Reformacji jest twórczość Lucasa Cranacha starszego i jego wpływ na artystyczną działalność śląskich twórców.

Niewątpliwie ozdobą ekspozycji są - „Madonna pod jodłami” ze zbiorów Muzeum Archidiecezjalnego we Wrocławiu oraz „Adam i Ewa” ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie. O tym, w jaki sposób twórczość Cranachów oddziaływała na innych artystów świadczą pokazywane na wystawie prace śląskich twórców. Wśród nich odwiedzający ekspozycję mają okazję oglądać obraz „Św. Hieronim pokutujący ze św. Janem Ewangelistą i donatorem”.

Przed wojną obraz był ozdobą głogowskiej kolegiaty. Przed zniszczeniem uchronili go ojcowie redemptoryści. Za ich sprawą św. Hieronim trafił do zarządzanego przez redemptorystów Muzeum Sztuki Sakralnej w Bardzie Śląskim. Dzięki staraniom ks. Rafała Zendrana, proboszcza kolegiackiej parafii, Jana Zubowskiego, prezydenta Głogowa oraz Leszka Lenarczyka, dyrektora Muzeum Archeologiczno – Historycznego, obraz wrócił do Głogowa. Jako depozyt św. Hieronim trafił do głogowskiego muzeum, zaś jego właścicielem jest kolegiacka parafia.

Wystawę „Moda na Cranacha” w Muzeum Narodowym we Wrocławiu oglądać można do 30 grudnia.

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:2017-11-02 12:01przez:
Opublikowano:2017-11-02 00:00przez: Maciej Iżycki
Podmiot udostępniający: Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Głogowie
Odwiedziny:2151

Rejestr zmian

  • Brak wpisów.