Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Głogowie

Kolejne zabytki z Lubiąża trafiły do Głogowa

Ośrodek Studyjno - Magazynowy Zabytków Archeologicznych oddział Muzeum Archeologiczno - Historycznego przystąpił do realizacji trzeciego etapu zadania, polegającego na przejęciu zabytków archeologicznych z dawnego magazynu Wojewódzkiego Ośrodka Archeologiczno - Konserwatorskiego (WOAK Wrocław) w Lubiążu.

Realizacja tego przedsięwzięcia jest możliwa dzięki środkom finansowym przekazywanym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego za pośrednictwem Narodowego Instytutu Dziedzictwa, współpracy z Dolnośląskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków we Wrocławiu, a także dzięki staraniom dyrekcji Muzeum Archeologiczno - Historycznego w Głogowie.

Praca Ośrodka polega na przyjęciu zabytków, ich oczyszczeniu, zinwentaryzowaniu, konserwacji i dalszym zabezpieczeniu. Łącznie, w trakcie trzech etapów projektu, przejęto 420 metrów bieżących materiału zabytkowego, należy jednak podkreślić, iż jest to jedynie niewielka część zabytkowych artefaktów znajdujących się w Lubiążu. Ze względu na niekorzystne warunki panujące w lubiąskich magazynach, zagrażające niekiedy cennym zabytkom, istnieje realna potrzeba kontynuacji tego przedsięwzięcia. Rozpoczęte właśnie zadanie, oprócz zinwentaryzowania materiału zabytkowego, obejmuje digitalizację pięćdziesięciu teczek archiwalnej dokumentacji z badań archeologicznych.

W tym roku Ośrodek Studyjno- Magazynowy Zabytków Archeologicznych przystąpi do opracowania zabytków pozyskanych w trakcie badań ratowniczych w latach 1956, 1961, 1963 oraz 1964 na cmentarzysku kultury łużyckiej w Trzcinicy Wołowskiej. Zespół stanowią głównie materiały ceramiczne w różnym stanie zachowania, wśród których na szczególną uwagę zasługują malowane naczynia datowane na wczesną epokę żelaza.

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:2016-03-30 09:35przez:
Opublikowano:2016-03-30 00:00przez: Maciej Iżycki
Podmiot udostępniający: Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Głogowie
Odwiedziny:1902

Rejestr zmian

  • Brak wpisów.