Prezentacja skarbu średniowiecznego z Zawichostu-Trójcy w MAiE w Łodzi

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
1 października 2021

W dniu 29.09.2021 r. odbyła się uroczysta prezentacja skarbu średniowiecznego, który został odkryty podczas poszukiwań prowadzonych przez Nadwiślańską Grupę Poszukiwawczą Stowarzyszenia „Szansa", kierowaną przez Wojciecha Rudziejewskiego-Rudziewicza.

Prace nadzorował Marek Florek z sandomierskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Kielcach. Znalezione monety przekazano do Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi na czas konserwacji i opracowania merytorycznego, którym zajmuje się Piotr Chabrzyk, kierownik Działu Numizmatycznego MAiE. W skład skarbu wchodziły srebrne monety zwane denarami, przypisywane Władysławowi II Wygnańcowi oraz Bolesławowi IV Kędzierzawemu, przy pojedynczych okazach monet Bolesława II Śmiałego, Bolesława III Krzywoustego oraz kilku anonimowych denarów krzyżowych. Łącznie było ich ok. 1800. Zabezpieczono też szczątki naczynia glinianego, w którym zdeponowano monety.

Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Głogowie reprezentował Krystian Książek z Pracowni Numizmatycznej Ośrodka Archeologiczno-Numizmatycznego, który opracowuje skarb średniowieczny z Głogowa. Spotkanie było okazją do wymiany informacji i doświadczeń przy opracowaniu skarbów średniowiecznych.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2021-10-01
Data publikacji:2021-10-01
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Maciej Iżycki
Liczba odwiedzin:438