Polskie symbole narodowe

 • Drukuj zawartość bieżącej strony
 • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
29 lipca 2021

Co wiemy o polskim godle, hymnie Rzeczypospolitej i naszych barwach narodowych? Na to pytanie odpowiada wystawa prezentowana na dziedzińcu Zamku Książąt Głogowskich, w Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Głogowie.

Ekspozycja przygotowana została przez Biuro Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej Delegatura w Bydgoszczy. Jest jedną z wystaw elementarnych IPN. Jej autorami są: dr Kamila Churska-Wołoszczak i Piotr Wiejak.

Art. 28 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. stanowi:
"1. Godłem Rzeczypospolitej Polskiej jest wizerunek orła białego w koronie w czerwonym polu.
2. Barwami Rzeczypospolitej Polskiej są kolory biały i czerwony.
3. Hymnem Rzeczypospolitej Polskiej jest Mazurek Dąbrowskiego.
4. Godło, barwy i hymn Rzeczypospolitej Polskiej podlegają ochronie prawnej.
5. Szczegóły dotyczące godła, barw i hymnu określa ustawa.”
(jest to Ustawa z dnia 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych).

Na 12 planszach wystawy słowem i obrazem przedstawione zostały polskie symbole narodowe oraz ich historia: godło – od orła piastowskiego po herb Rzeczypospolitej Polskiej w XX wieku, barwy narodowe – biel i czerwień na przestrzeni wieków, hymn – Mazurek Dąbrowskiego oraz inne pieśni narodowe. Ekspozycję kończy plansza poświęcona szacunkowi należnemu hymnowi państwowemu, fladze polskiej i godłu RP.

Wystawa dostępna jest dla zwiedzających od lipca do końca sierpnia 2021 roku. Wstęp na dziedziniec Zamku Książąt Głogowskich jest bezpłatny i możliwy w godzinach pracy Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Głogowie, także w poniedziałek oraz wtorek.

Zapraszamy.

Galeria

 • Powiększ zdjęcie Zbliżenie 5 ścianek ekspozycyjnych, ustawionych kolejno na brukowanym dziedzińcu zamkowym – widok od strony południowo-wschodniej.

  Zbliżenie 5 ścianek ekspozycyjnych, ustawionych kolejno na brukowanym dziedzińcu zamkowym – widok od strony południowo-wschodniej.

 • Powiększ zdjęcie Zbliżenie 5 ścianek ekspozycyjnych, ustawionych kolejno na brukowanym dziedzińcu zamkowym – widok od strony północno-zachodniej.

  Zbliżenie 5 ścianek ekspozycyjnych, ustawionych kolejno na brukowanym dziedzińcu zamkowym – widok od strony północno-zachodniej.

 • Powiększ zdjęcie W 6 dwustronnych ściankach ekspozycyjnych 12 kolorowych plansz, ustawionych kolejno na brukowanym dziedzińcu zamkowym – widok ogólny od strony południowo-wschodniej.

  W 6 dwustronnych ściankach ekspozycyjnych 12 kolorowych plansz, ustawionych kolejno na brukowanym dziedzińcu zamkowym – widok ogólny od strony południowo-wschodniej.

 • Powiększ zdjęcie W 6 dwustronnych ściankach ekspozycyjnych 12 kolorowych plansz, ustawionych kolejno na brukowanym dziedzińcu zamkowym – widok ogólny od strony północno-zachodniej, od końcowej planszy.

  W 6 dwustronnych ściankach ekspozycyjnych 12 kolorowych plansz, ustawionych kolejno na brukowanym dziedzińcu zamkowym – widok ogólny od strony północno-zachodniej, od końcowej planszy.

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2021-07-29
Data publikacji:2021-07-29
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Paulina Włodarczyk
Liczba odwiedzin:822