Archeologiczne skarby w MAH

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
3 listopada 2017

„Ziemia Głogowska pełna archeologicznych tajemnic. Najciekawsze zabytki i odkrycia archeologiczne w minionym 50-leciu muzeum w Głogowie” – taki tytuł nosi wystawa, która 7 listopada otwarta zostanie w Muzeum Archeologiczno – Historycznym.

Głogowskie muzeum obchodzi w tym roku 50-lecie swego istnienia. Od swego zarania placówka zajmuje się pozyskiwaniem, gromadzeniem, przechowywaniem i naukowym opracowaniem ruchomych zabytków archeologicznych. Na przestrzeni ostatniego półwiecza dział archeologiczny muzeum przeprowadził ponad dwieście, dużych badań archeologicznych. Ich efekty można będzie oglądać podczas wystawy, która udostępniona zostanie do zwiedzania we wtorek, 7 listopada

Wystawa „Ziemia Głogowska pełna archeologicznych tajemnic. Najciekawsze zabytki i odkrycia archeologiczne w minionym 50-leciu muzeum w Głogowie” to prawdziwa wędrówka w czasie po Głogowie i Ziemi Głogowskiej. Zaczyna się w paleolicie, bowiem z tego okresu pochodzi rdzeń krążkowaty znaleziony podczas badań prowadzonych w Polkowicach, poprzez neolit, epokę brązu i tu warto zwrócić uwagę między innymi na informacje o grobie „strzygi” odkrytym podczas badań archeologicznych na terenie budowy głogowskiej huty miedzi, aż po średniowiecze i czasy nowożytne. Na ekspozycję składa się blisko dwieście zabytków wykopanych z ziemi przez muzealnych archeologów.

Wernisaż wystawy zaplanowano na godzinę 16.00. Odbędzie się on w sali im. Mieczysława Kaczkowskiego Centrum Konferencyjno – Wystawienniczego. Poprzedzi go promocja książki „Pół wieku Muzeum. Tradycja, tolerancja, wielokulturowość”. Zenon Hendel, kierownik działu archeologicznego w muzeum, opowie o historii pozyskania zabytków prezentowanych na wystawie, zaś przewodnikiem po ekspozycji będzie jej kurator – Aleksander Dobrowolski.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2017-11-03
Data publikacji:2017-11-03
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Maciej Iżycki
Liczba odwiedzin:616